28 marca, 2024
USG stawów dziecka

Usg stawów dziecka to badanie ultrasonograficzne pozwalające na badanie morfologii bioder noworodka. Jest to całkowicie nieszkodliwe badanie, które wykorzystuje tę samą technikę, za pomocą której można obserwować dziecko jeszcze w łonie matki.

Usg bioderek w Poznaniu – o czym warto wiedzieć?

USG stawów dzieckaUsg bioderek w Poznaniu pozwala nam na wizualizację powiązań stawowych i dojrzałości biodra noworodkowego, oceniając morfologię i wzrost zarówno jamy panewkowej (część miednicy w kształcie miseczki) jak i głowy kości udowej. Dodaje to możliwość na wczesne wykrycie anomalii takich jak dysplazja (zmiana morfologii elementów stawowych) i zwichnięcia (utrata fizjologicznych relacji stawowych z wychodzeniem głowy kości udowej z jamy panewkowej).

Poradnia preluksacyjna w Poznaniu oferuje badanie usg stawów dziecka, które jest częścią badań przesiewowych noworodków i jest zalecane zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Wykonywane jest zwykle w ciągu drugiego lub trzeciego miesiąca życia, kiedy biodra nie są jeszcze do końca wykształcone.

Usg stawów biodrowych u niemowląt pozwala na wczesne rozpoznanie i leczenie rozwojowej dysplazji stawu biodrowego, co może zaburzyć chód noworodka w przyszłości. W przypadku obecności czynników ryzyka (znajomość rozwojowej dysplazji stawu biodrowego, poród miednicowy, poród bliźniaczy itp.) zaleca się wykonanie tego badania w ciągu pierwszych 45 dni życia.

Poradnia preluksacyjna w Poznaniu – jak przebiega badanie?

W celu wykonania usg bioderek w Poznaniu, noworodka układa się na boku. W trakcie badania mogą dziecku towarzysz rodzice. Lekarz ustawia sondę ultradźwiękową pokrytą żelem, aby uzyskać obrazy obu bioder, które są przydatne do oceny morfologii biodra. Całe badanie nie jest długie bowiem trwa kilka minut i nie powoduje dyskomfortu u noworodka. Na badanie należy umówić się wcześniej jednak nie wymaga ono specjalnego przygotowania.

  Lustro łazienkowe okrągłe

 

Badanie usg stawów dziecka nie ma przeciwwskazań. Jest ono bezpieczne tak jak badanie usg wykonywane w czasie ciąży. Co więcej staje się obowiązkowym badaniem noworodków.