21 września, 2023

Wchodząc dziś do łazienki, bardzo trudno sobie wyobrazić, że jeszcze u progu XX wieku posiadanie takiego pomieszczenia w domu, świadczyło o luksusie gospodarzy. 

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad historią łazienki? Jak to wyglądało przed wiekami?  

Zadziwiający jest fakt, poparty archeologicznymi odkryciami, że pierwsze łaźnie powstawały kilka tysięcy lat przed naszą erą. Początkowo były to prowizoryczne miejsca do odbywania czynności obmywania ciała.  

Niezwykłe podejście do łaźni zapisała na kartach historii, kultura rzymian. Dla nich były to miejsca nie tylko higienicznych zabiegów, ale także takie, by trudzie walki, politycznych sporów i ustaleń, spotkać się w gronie znajomych, aby napić się serwowanych trunków i swobodnie porozmawiać. W łaźniach swoje usługi świadczyli masażysta, czy fryzjer. Można było wsłuchiwać się w proklamowaną poezję, muzykę oraz skorzystać z zasobów tamtejszej biblioteki.  

Mówiąc krótko, łaźnia czy łazienka – zawsze będzie kojarzyła się z czasem odprężenia i relaksu. 

Współczesna łazienka jest bardziej wyizolowana. To przestrzeń Twoja i Twojej rodziny. Dlatego podczas aranżowania łazienki warto poświęcić trochę więcej czasu, aby nie tylko odzwierciedlała naszą osobowość, ale nade wszystko była, jak przed wiekami – miejscem funkcjonalnym oraz regeneracji i relaksowania się.  

Szczególnej staranności potrzeba podczas urządzania małej łazienki. Niewielka powierzchnia tego pomieszczenia wcale nie dyskwalifikuje wyjątkowości. Należy jednak pamiętać podczas projektowania łazienki, że każdy centymetr jest na wagę złota. 

Komu z nas nie marzy się nowoczesna łazienka 

Sporo inspiracji łazienkowych, możesz znaleźć na: https://grupamo.pl/category/lazienka/   

Dobrej jakości wanna czy kabina prysznicowa zapewnią relaksującą kąpiel. Elegancka i funkcjonalna umywalka, ułatwi codzienną rutynę dbania o higienę. Kolorystycznie i ergonomicznie dobrane płytki łazienkowe mogą sprawić, że nawet niewielka przestrzeń będzie sprawiała wrażenie dużej łaźni. 

  Skrzynia na zabawki drewniana - posprzątajmy razem z dzieckiem

Doskonałym dopełnieniem aranżacji będzie duże lustro, które odpowiednio podświetlone również może optycznie powiększyć to pomieszczenie.  

Najważniejszą rzeczą jest, aby nie „zagracić” naszej przestrzeni. Nie zapomnijmy zatem o właściwym umeblowaniu. Otwarte półki, czy zamykane szafki zapewnią funkcjonalność przechowywania łazienkowych niezbędników.

Ważna jest synchronizacja kolorystyczna w całości pomieszczenia. Dzięki temu zapewnimy sobie poczucie schludności i estetyki. A jeśli po tych radach w głowie wciąż świeci pustką, zapełnij ją mnóstwem pomysłów, korzystając z gotowych rozwiązań, znajdujących się właśnie tutaj: https://grupamo.pl/category/lazienka/   

Być może w Twojej łazience znajdzie się miejsce na odtwarzacz, dzięki któremu jak przed wiekami będziesz mógł posłuchać muzyki czy współczesnych audiobooków.  

To Twoja łazienka, więc Ty decydujesz, co będzie się w niej znajdować.