12 kwietnia, 2024

Wielu Polaków pracujących w krajach Unii Europejskiej swój urlop spędzi w rodzinnych stronach. Często staje wtedy przed nimi potrzeba wymiany jakiejś kwoty w euro na polskie złotówki. Gdzie wtedy się udać? Do banku czy może do najbliższego kantoru? Gdzie przeprowadzić transakcję, by była ona dla nas korzystna?

Wymiana waluty w banku to na pewno bezpieczny sposób na przeprowadzenie tego rodzaju operacji. Transakcji możemy dokonać wygodnie, posiadając rachunki w obu interesujących nas walutach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kursy proponowane przez banki najczęściej są mało korzystne i przy wymianie sporych kwot możemy stracić naprawdę sporo pieniędzy.

Zdecydowanie bardziej opłacalne są kantory. Prowizja przez nie naliczana może być różna, podobnie jak proponowany kurs transakcji. Warto zapoznać się z ofertami kilku najbliższych kantorów, by znaleźć najlepszą dla nas ofertę. Przy sprzedaży większej kwoty próbujmy też zaproponować własny kurs w danym kantorze, co pozwoli nam nawet nieco zyskać. Porównajmy kurs obowiązujący w danym kantorze ze średnim kursem euro w danym dniu, czego dokonamy np. na stronie. Pozwoli nam to ocenić wiarygodność danego kantoru i umożliwi podjęcie najlepszej decyzji.

Możemy również wymienić swoje pieniądze przez Internet. Rozwiązanie to zyskuje w ostatnich latach na popularności ze względu na wygodę i łatwość użytkowania (operacji możemy dokonać w dowolnym momencie), a także jasne zasady transakcji. Znamy z góry wysokość pobieranej prowizji oraz konkretny kurs po jakim sprzedamy dany znak pieniężny.

  Geneza telefonu może okazać się interesująca